• امروز : یکشنبه - ۲۴ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Sunday - 14 July - 2024
0
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران:

نقش حیاتی رسانه در زندگی، فرهنگ و هدایت انسان/ رسانه فقط نقش حاکمیتی ندارد بلکه نقش دینی در انتقال اخبار را دارد

  • کد خبر : 114743
  • 28 اردیبهشت 1403 - 16:45
نقش حیاتی رسانه در زندگی، فرهنگ و هدایت انسان/ رسانه فقط نقش حاکمیتی ندارد بلکه نقش دینی در انتقال اخبار را دارد
مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران گفت: رسانه فقط نقش حاکمیتی ندارد بلکه نقش دینی در انتقال اخبار را دارد؛ حتی در زندگی و فرهنگ و رفتار ما نیز رسانه نقش حیاتی و اساسی دارد.

به گزارش خبرهای دیمه، محمد صائبی مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران، با حضور در نمازجمعه این هفته شهرستان فیروزکوه، پیش از خطبه‌های عبادی_سیاسی نمازجمعه، در جمع نمازگزاران و روابط عمومی‌های ادارات شهرستان، ضمن گرامی‌داشت این روز، با اشاره به افتتاح مهد آدینه در مصلی نمازجمعه شهرستان، گفت: توجه به حوزه کودک و نوجوان نوعی سرمایه گذاری برای نسل آینده است؛ ان شاءالله با تقویت این مهد آدینه که امروز افتتاح شد، با حضور فرزندان و نوه‌هایمان در این فضای بسیار خوب، بتوانیم رونق بیشتری به نمازجمعه دهیم.

وی اذعان داشت: تشکر می‌کنم از توجه امام جمعه محترم فیروزکوه که در هر خطبه نماز جمعه‌ها، کلمه رسانه و بحث روابط عمومی در کلام ایشان مطرح می‌شود؛ ایشان درخصوص نقش دشمن در تغییر ذهن مردم که دشمن در زمینه رسانه مدیریت میکند تاکیدات مهمی داشتند.

صائبی درباره‌ی پیوند رسانه و روابط عمومی در جهاد تبیین، عنوان کرد: رسانه موضوعی نیست که امروزه به وجود آمده باشد، حتی در آیات مختلفی در قرآن _سوره حجرات آیه ۶، سوره زمر آیه ۱۸_ و کتب دینی، بحارالانوار، به آن اشاره شده است؛ در سوره زمر آمده که “پیروی کن از پیام و آنچه که به تو می‌رسد”؛ این نشان می‌دهد که نقش رسانه در هدایت افراد بسیار مهم و حیاتی است.

وی اذعان داشت: امروزه این سوال مطرح است که آیا رسانه‌هایی که جدیداً به وجود آمده، قابلیت رسانه‌های قبلی را از بین میبرد؟ خیر، هیچ فرقی ندارد، هر رسانه‌ای برای خود جایگاه ویژه‌ای دارد؛ رسانه‌های کلامی، سخنرانی، منبر، حتی اذان، شعر و شاعری، نوشتار و مساجد، نوعی سبک رسانه هستند که می‌توانیم برای انتقال پیام، تقویت کنیم.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران خاطر نشان کرد: دشمن در تمام پایگاه‌های ما در حال برنامه ریزی است، آنجایی که ما از موضوع مهمی غفلت میکنیم حتماً دشمن برای ما برنامه ریزی میکند؛ برنامه ریزی دشمن برای تغییر سبک زندگی ما، سبک زندگی ایرانی_اسلامی، است.

وی بیان داشت: ما یک هویتی داریم آن هم هویت انسانی است، نگاه دشمن این است که با هویت مجازی، ما را از اصل موضوع هویت انسانی خارج کند؛ توجه لازم به هویت مجازی با دوستانی که در حوزه‌های مختلف برنامه ریزی میکنند، یکی از همین ابزار‌های رسانه و روابط عمومی است.

صائبی عنوان کرد: ما اگر بخواهیم قیاس کنیم، در صدر اسلام وقتی امیرالمؤمنین علیه السلام را در محراب مسجد ضربت زدند، عده‌ای از اعراب جاهل گفتند مگر علی هم نماز میخواند؟

وی افزود: نقش رسانه گاهی آنقدر پررنگ می‌شود که جای واقعیت را در زبان ما میگیرد و پرده‌ای را در مقابل موضوعات مختلف ایجاد می‌کند؛ مثل موضوعاتی که در سال‌های ۸۸ و ۹۸ در تهران به وجود آمد؛ بنا بر این نقش رسانه و فضای مجازی در تغییر سبک‌های زندگی بسیار مهم است.

صائبی اظهار داشت: حتی حضرت امام (ره) در وصیت‌نامه خود در جلد ۲۱ می‌فرمایند که وصیت من به مجلس و رئیس جمهور آینده این است که نگذارند دستگاه‌های خبری و مطبوعاتی و مجلّات کاری کنند که مردم از اسلام منحرف شوند.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران تصریح کرد: رسانه فقط نقش حاکمیتی ندارد بلکه نقش دینی در انتقال اخبار را دارد؛ حتی در زندگی و فرهنگ و رفتار ما نیز رسانه نقش حیاتی و اساسی دارد.

صائبی درباره کارآمدی رسانه اذعان داشت: کارآمدی رسانه یک طرفه نیست، بلکه رسانه یک جاده دو طرفه است، هر جا این جاده دو طرفه، یک طرفه شد، مطمئن باشید رسانه دیگر نقشی را برای مردم ایفا نخواهد کرد.

وی بیان داشت: رسانه یکی از ابزار‌ دشمن است، وقتی دشمن بخواهد رسانه را با موضوعات جامعه پخش کند، از جمله پخش شایعه است؛ شایعه می‌تواند انحراف از موضوع و بحث رسانه را برای مخاطب ایجاد کند، بنا بر این موقعیت پخش شایعه در تغییر سبک رسانه بسیار مهم است، حتی ابزار رسانه می‌تواند بازدارنده هم باشد، یعنی پیش از وقوع یک اتفاق، می‌توان میزان امکانات موجود برای مقابله و برخورد، را اعلام کرد.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران عنوان کرد: رهبر معظم انقلاب در سال ۹۶ نکته مهمی را در خصوص هنر رسانه گفتند، ایشان فرمودند که اگر می‌خواهید در جنگ نرم، درخصوص تحریف، شایعه و سانسور با دشمن مقابله کنید، از کار رسانه‌ای قوی استفاده کنید.

وی افزود: رهبر انقلاب همچنین درباره استفاده از رسانه سنتی می‌فرمایند که هنوز هم تبلیغ سنتی بر منبر، مساجد و سخنرانی، بی بدیل است، و چیزی جایگزین آن نمیشود؛ که جا دارد علمای ما به این امر توجه کنند.

صائبی اظهار داشت: بنده همیشه به دوستان حوزه روابط عمومی گفتم که اگر قرار است جایی را تقویت کنید، آنجا مسجد است، مسجد یک رسانه بی‌بدیل است که همانطور که رهبر معظم انقلاب گفتند باعث ارتباط دوسویه مردم و حضور آنها خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: آنچه که بسیار مهم است این است که ما دشمن را بشناسیم، حتی در حال حاضر آنقدر رسانه‌های مختلف در حوزه‌هایی که ما به آن علاقمند هستیم وجود دارد که ممکن است ما فرق سره و ناسره را از هم تشخیص ندهیم، این تشخیص بسیار مهم است که توسط چه کسی و در کدام تریبون انجام شود که ما بتوانیم از آن استفاده کنیم.

صائبی با اشاره به سخن مقام معظم رهبری درباره آتش به اختیار بودن، تصریح کرد: حضرت آقا در جایی می‌فرمایند که آتش به اختیار یعنی جایی که مدیران نتوانستند تصمیم بگیرند، خودتان تصمیم بگیرید، فکر کنید، راه را پیدا و حرکت کنید؛ و علت اینکه حضرت آقا در بیانیه آخر، تبیین و جهاد را به یکدیگر اضافه می‌کنند اقتباس گرفته از صحبت قبلی ایشان است.

مدیرکل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری تهران خاطر نشان کرد: وقتی که جهاد به تبیین اضافه می‌شود یعنی ما باید از آن چیزی که باعث امید آفرینی، نگاه درست و سرمایه است دفاع کنیم؛ در هر جامعه‌ای مشکلات وجود دارد اما خوبی‌ها و پیشرفت‌ها نیز باید بیان شود.

وی اذعان داشت: استانداری تهران در راستای کارهایی که انجام می‌دهد، از ۱۶ فرمانداری که موجود است که یکی از آن فرمانداری‌ها با مدیریت جناب آقای حیدری منش می‌باشد _و الحمدالله هم فرماندار و هم امام جمعه شهرستان فیروزکوه رسانه‌ای هستند_ نگاه خوبی درخصوص امید آفرینی در اخبار میبینیم؛ این وحدت رویه‌ و همدلی بین دوستان بسیار خوب و قابل توجه است.

صائبی در پایان، اظهار داشت: سیاست ما در استانداری تهران این است که بتوانیم آن جاده دو طرفه‌ در رسانه را که خدمت عزیزان عرض کردیم _چه در مقام آقای استاندار، فرماندار، شهردار و چه بخشدار_ حتماً داشته باشیم.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://khabarhayedimeh.ir/?p=114743

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.