• امروز : سه شنبه - ۲۶ تیر - ۱۴۰۳
  • برابر با : Tuesday - 16 July - 2024
1
گزارش روز دانشجو؛

دانشگاه منشاء بسیاری از تحولات کشور بوده است

  • کد خبر : 113881
  • 16 آذر 1402 - 23:26
دانشگاه منشاء بسیاری از تحولات کشور بوده است

فرماندار فیروزکوه در مراسم روز دانشجو گفت: یکی از خواستگاه های اساسی انقلاب اسلامی دانشگاه بوده و شهدای دانشجو، ستارگان این آسمان هستند و در کشور ما بعد از انقلاب تحولات بسیاری رخ داده که منشاء بسیاری از این تحولات از دانشگاه بوده است.

به گزارش خبرهای دیمه، ​مراسم گرامیداشت ۱۶ آذر روز دانشجو عصر امروز با حضور حجت الاسلام حیدری امام جمعه فیروزکوه، محمد حیدری‌منش فرماندار شهرستان، شهردار فیروزکوه، اعضای شورای اسلامی شهر، رئیس دانشگاه‌، استادان، نمایندگان تشکل‌های دانشجویی و جمعی از دانشجویان در سالن شهید آوینی دانشگاه آزاد واحد فیروزکوه برگزار شد.

محمد حیدری‌منش، فرماندار شهرستان فیروزکوه در جمع دانشجویان به مناسبت روز دانشجو اظهار کرد: در روز دانشجو شعار مرگ بر آمریکا با عنوان استکبارستیزی برای اولین بار در تاریخ ثبت شد؛ جریان ملی شدن صنعت نفت و برکناری دکتر مصدق نشان داد که اعتماد به استکبار و آمریکا برای دولتمردان مایه شکست است همانطوری که با عنوان برجام هم این بدعهدی آمریکا تکرار شد؛ در روز شهادت سه تن از دانشجویان ما در دانشگاه، برای اولین بار شعار «مرگ بر آمریکا» سر داده شد و این شعار از روز دانشجو آغاز شد.

وی افزود: دانشگاه باید انقلابی باشد، دانشگاه باید در حوزه بصیرت سیاسی تعیین‌کننده باشد؛ این امر باید در دانشگاه به صورت مستمر وجود داشته باشد؛ یکی از خواستگاه های اساسی انقلاب اسلامی دانشگاه بوده و شهدای دانشجو، ستارگان این آسمان هستند و در کشور ما بعد از انقلاب تحولات بسیاری رخ داده که منشاء بسیاری از این تحولات از دانشگاه بوده است.

شش هزار واحد تولیدی در دولت سیزدهم احیا شد

حیدری‌منش با اشاره به اینکه ارتباط دولت سیزدهم با دانشجویان و دانشگاه تقویت گردید، خاطرنشان کرد: بیشترین تعداد اعضای هیأت علمی شاغل در هیأت دولت در این دولت است؛ نگاه دولت در موضوعات مختلف بر این بود معیشت مردم تامین شود؛ در زمان تحویل دولت، ۴۸ هزار میلیارد تومان کسری بودجه وجود داشت و همچنین بدهی‌هایی از قبل برای دولت وجود داشت که باید این بدهی‌ها پرداخت می‌شد؛ اینها راهی بود که دولت رفت تا وضعیت اقتصادی کشور پایدار شود.

️وی افزود: دولت تعامل با کشورهای همسایه را در دستور کار قرار داد؛ ارتباطات دیپلماتیک خوبی صورت گرفت و رویکرد دولت این بود که پروژه‌های نیمه‌تمام را تکمیل کند؛ در دولت‌های مختلف کمتر کسی به دنبال تکمیل پروژه‌های دولت قبل است، ولی دولت سیزدهم دغدغه مردم را داشت و به همین جهت به دنبال کارهای نمایشی نرفت.

فرماندار فیروزکوه اشاره کرد: در دولت سیزدهم شش هزار واحد تولیدی احیا شد؛ در شهرستان فیروزکوه ۱۷ واحد تولیدی را احیا کردیم؛ در مبارزه با فساد تلاش‌های زیادی انجام شد، آمار بیکاری در این دولت کاهش یافته است، نگاه دولت کمک به معیشت مردم بوده است و افزایش یارانه ها و کمک به نهادهای حمایتی و افراد کم توان بر اساس دغدغه‌ی دولت در همین راستا بوده است و برای ما در شهرستان فیروزکوه فرض است که باید تلاش کنیم مشکلات زندگی مردم برطرف گردد.

حیدری‌منش در ادامه گفت: بر اساس ارزیابی های علمی، عواملی مثل جغرافیا، نهادها، جمعیت، تاریخ و غیره در توسعه کشورها موثر هستند؛ باید توجه داشت امروز نگاه دولت سیزدهم بر این است که با تمرکز بر ظرفیت‌های داخلی کشور و عدم توجه به تهدیدات استکبار، رفاه همگانی را گسترش دهد.

در این نشست سه سوال توسط دانشجویان در خصوص برنامه های دولت برای تقویت سرمایه اجتماعی برای مشارکت انتخابات، عدم توسعه نیافتگی شهر پس از ۱۰۰ سال و برنامه های شهرستان برای تقویت صنایع فیروزکوه طرح شد که محمد حیدری‌منش، فرماندار شهرستان فیروزکوه در پاسخ به سوال دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد فیروزکوه اظهار کرد: نگاه و عنوان دولت سیزدهم بر این است تا فاصله‌های بین مردم و دولت‌ها را کم کند و همراهی مردم را با دولت تقویت کند؛ استقبال مردم از رییس‌جمهور در سفرهای استانی نشان می‌دهد مردم از عملکرد دولت در دو سال گذشته رضایت نسبی دارند و سرمایه اجتماعی دولت که به علت بدعهدی های دولت قبل کاهش یافته بود، در حال احیا است.

وی با اشاره به انتخابات پیش‌رو تاکید کرد: انتخابات آوردگاهی است که مردم از منظر آن می‌توانند نقش خود را در آینده کلان کشور ثبت کنند؛ ظرفیت قانون‌گذاری مجلس باید مدنظر مردم باشد؛ باید در انتخابات مردم توجه کنند که منتخبان آنها باید قوانین مورد نظرشان را تصویب نمایند؛ شاید به خوبی نقش اساسی نمایندگان که همه شئون اجرا توسط آنها در مسیر برنامه پنج‌ساله توسعه و قانون بودجه سالیانه تدوین می‌شود، تبیین نشده است، برنامه ریزی برای توسعه پایدار مبتنی بر ایجاد ظرفیت برای رسیدن به سند چشم‌انداز کشور، نقش خطیر نمایندگان مردم است.

حیدری‌منش تاکید کرد: در فیروزکوه سعی کردیم برای رفع نقاط ضعف شهرستان تلاش کنیم؛ امسال با جذب اعتبار هزار و ۷۰۰ میلیارد ریالی در دستگاه‌های مختلف، بیشترین اعتبار در بین شهرستان های استان تهران جذب شده است؛ نگاه ما این بود این اعتبارات در مزیت‌های رقابتی هزینه شود، در سند توسعه شهرستان مسائلی احصا شده و بر همین اساس این شهرستان در کشاورزی، صنعت و گردشگری می‌تواند رشد کند؛ بنا بر این بود که برای مردم این امر را تسهیل کنیم و اعتبارات دولتی را برای حمایت در این حوزه‌ها سوق دهیم.

پیشرفت متکی بر ظرفیت های داخلی را جوانان غیور کشور ثابت کردند

حجت‌الاسلام حسن حیدری، امام جمعه شهرستان فیروزکوه در جمع دانشجویان ضمن تبریک روز دانشجو اظهار کرد: دانشجو و جوان موتور پیشران حرکت کشور است؛ اگر دانشجو و جوان ما تلاش کند و رسالت خود را انجام دهد همه ارکان دیگر کشور به حرکت درخواهد آمد؛ اگر دانشجو متوقف شود همه جامعه می‌ایستند؛ در نتیجه رسالت دانشجو سنگین است.

️وی در ادامه با تاکید بر اینکه دانشجو تحول‌آفرین است، بیان کرد: اگر می‌گوییم کشور باید ساخته شود، اگر می‌گوییم چشم امید ما نباید به خارج از کشور باشد، آن عنصری که ما را به قله سعادت می‌رساند دانشجو است؛ دانشجویان ثابت کردند با غیرت ملی که دارند کشور را به پیش خواهند برد؛ علت دشمنی دشمنان با هویت ایرانی و اسلامی ماست، آنها می‌خواهند همواره وابسته باشیم‌.

️حجت‌الاسلام حیدری اشاره داشت: مصدق فرد سکولار کرواتی بود ولی آمریکا او را کنار زد چراکه مصدق غیرت ملی داشت و می‌خواست نفت ما ملی شود؛ آمریکا و جبهه استکبار با استقلال کشورها مخالف است؛ با اینکه مصدق به آمریکا خوش‌بین بود و این بزرگترین اشتباه او بود؛ تجربه ۱۰۰ ساله ما این است که نمی‌توانیم به آمریکا اعتماد کنیم ولی ما می‌توانیم خود پیشرفت کنیم؛ این را جوانان غیور کشور ثابت کردند.

️امام جمعه شهرستان فیروزکوه تاکید کرد: دوران طلایی دفاع مقدس بسیاری می‌گفتند نمی‌توان در مقابل صدام و رژیم بعث ایستادگی کرد، ولی جوانان غیور و شهدای عزیز ما ایستادگی کردند و حاضر نشدند یک وجب از خاک ایران را به دشمن بدهند.

لزوم نگاه تخصصی در کنار تقویت مهارت شغلی

علیرضا صادقی، شهردار فیروزکوه در جمع دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد فیروزکوه ضمن گرامیداشت روز دانشجو اظهار کرد: افراد اعم از دانشجو، کارمند، استاد و غیره باید راه و مسیر خود را پیدا کند تا بتواند در جامعه مفید واقع شود؛ و هر فرد باید به جنبه‌های گوناگون زندگی خود اهمیت دهد.

وی به لزوم نگاه تخصصی و تقویت مهارت شغلی اشاره کرد و افزود: در کنار کسب دانش و کار علمی باید به تقویت مهارت در شغل یا تخصص مورد نظر بپردازید.

صادقی اظهار داشت: هر کسی در هر جایگاهی کار خود را بدرستی انجام دهد در هیچ جای این کشور مشکلی نخواهد بود؛ در مدیریت شهری می‌گوییم اگر می‌خواهیم شهر زباله نداشته باشد باید از خود شروع کنیم؛ هرگاه وظیفه خود را به گردن دیگران بیندازیم هیچ اتفاق مثبتی در شهر و کشور نخواهد افتاد.

گفتنی است، ۱۶ آذر روز دانشجو به یاد سه دانشجو مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت‌رضوی که هنگام اعتراض به دیدار رسمی ریچارد نیکسون معاون رییس‌جمهور وقت آمریکا و همچنین از سرگیری روابط ایران با انگلیس، در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ (حدود چهار ماه پس از کودتای ۲۸ مرداد همان سال) در دانشگاه تهران به شهادت رسیدند، گرامی داشته می‌شود.

انتهای پیام/*

لینک کوتاه : https://khabarhayedimeh.ir/?p=113881

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.